Jak prawidłowo dbać o swój komputer?

W niemal każdym domu można spotkać dziś komputer. Niektórzy wolą przenośne laptopy inny tradycyjnie pracują na stacjonarnym sprzęcie. Jednak komputer to nie tylko narzędzie pracy, czy zabawy. Należy również odpowiednio o niego dbać, tak by mógł służyć nam przez długie lata. W każdym przypadku właściwa konserwacja i pielęgnacja odwzajemnia się podczas użytkowania. Wielu z nas nie wie jednak ja zabrać się do czyszczenia własnego sprzętu. Obawiają się, ze uszkodzą delikatne części i stracą wszystkie swoje dane i komputer. Nie ma się jednak czego obawiać.

Komputer przenośny, czyli tzw. laptop oraz wszelkiego typu notebooki czyści się bardzo prosto. Wystarczy używać odpowiednich środków do usuwania zabrudzeń z wyświetlacza. Klawiaturę natomiast czyścimy przy użyciu np. zwykłego odkurzacza. Na rurę ssąca należy nałożyć specjalną ssawkę i delikatnie przejechać nią po klawiaturze. Bez problemu wszelkie zabrudzenia i kurz zostaną usunięte. Z zewnętrznej strony laptop czyścimy delikatną ściereczką z mikrofibry, która nie rysuje powierzchni. Dzięki temu nasz sprzęt zawsze będzie się idealnie prezentował.

Z komputerem stacjonarnym jest troszkę więcej zachodu. Wielu z nas nigdy nie odkręciło obudowy jednostki głównej i nie wie, co się tam w środku znajduje. Parametry z wykazu to jedynie abstrakcyjne liczby. Dlatego też większość sklepów komputerowych udostępnia usługę okresowego czyszczenia jednostek centralnych. Można jednak wykonać te czynności w domu. Po odkręceniu obudowy ukazuje się nam szereg kabli, które łączą poszczególne podzespoły. Zazwyczaj jest tam pełno kurzu, który osadza się na wentylatorze i utrudnia mu pracę. Do czyszczenia tego miejsca również można użyć odkurzacza. Nałożyć należy na rurę ssącą końcówkę z włosiem i delikatnie wessać wszystkie zabrudzenia. W miejscach trudno dostępnych można posłużyć się zużytą szczoteczką do zębów. Po wykonaniu czyszczenia od razu można zauważyć lepszą pracę komputera. Staje się on mniej głośny i szybszy.

Taką konserwację powinno przeprowadzać się przynajmniej raz na pół roku.

Jeden komentarz