Czy można dziś obyć się bez komputera i sieci?

Współczesny świat zmierza do powszechnej cyfryzacji. Coraz więcej osób posiada własny komputer. Powiększa się również grono użytkowników sieci. Wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez własnego sprzętu, a każda awaria urasta do rangi tragedii. Czujemy się, jakby ktoś odciął nas od świata. Czy dziś jednak istnieją ludzie, którzy mogą obyć się bez komputera?

Oczywiście, że tak, ale zazwyczaj są to przedstawiciele początku ubiegłego wieku. Nasze szanowne babcie i dziadkowie, czasem też rodzice potrafią wykazywać odnośnie „nowinek” technicznych daleko idącą ignorancję. Wydaje im się, że komputer to zło, które zamiast zbliżać społeczności do siebie, raczej oddala je. Dla nich bowiem liczy się bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem. Zamiast usiąść przed monitorem i wysłać przelew do urzędu, czy zapłacić za rachunki wolą wybrać się do oddziału banku, czy na pocztę i tam, przy okazji załatwiania spraw bieżących, porozmawiać i wymienić się poglądami.

Dzisiejsza młodzież zostaje powoli okradziona przez sieć z tego przywileju. Coraz bardziej zamknięci w wirtualnym świecie, gdzie nie wiadomo do końca z kim się rozmawia, tracimy poczucie rzeczywistości i zdolność empatii. Coraz więcej czasu spędzamy przed monitorem komputera. Mamy tu wszystko pod ręką. Możemy pisać, odrabiać lekcje dzięki specjalnym programom. Jeśli komputer podłączony jest do sieci, na wyciągniecie ręki mamy cały świat.

Takie Zycie kusi i coraz bardziej uzależnia. Oczywiście nie da się uciec od komputera. Świat finansowy dąży do zaprzestania obrotem tradycyjnych pieniędzy. W przeciągu kilkunastu lat znikną z obiegu tradycyjne pieniądze. Tak przynajmniej twierdzą optymiści. Wówczas podstawą stanie się komputer. Również w szkołach multimedialne i interaktywne zajęcia są coraz bardziej popularne. Coraz więcej ludzi starszych również ulega magii komputerów i sieci. Głośno było nie tak dawno o pewnej staruszce, która poprzez komputer kontaktuje się z wnukami.

Może i starsi ludzie przekonają się do tych „nowinek”, które stanowią codzienność naszego pokolenia, bo niestety bez komputera obyć się jest coraz ciężej.

Komentarze zostały wyłączone.