pamiec

Ile pamięci do komputera?

Człowiek stale stara się ulepszać swoje urządzenia, aby były coraz bardziej funkcjonalne i miały nowoczesne właściwości. Nie inaczej jest w przypadku komputerów – ich funkcjonalność rośnie wraz z możliwością wykorzystania wyższej jakości elementów. Jednym z decydujących aspektów jest dostępna ilość pamięci.

Rodzaje pamięci komputera.

Pamięć jest elementem komputera, który ma za zadanie zapisywać pliki, programy oraz całą aktywność, która dzieje się w użytkowaniu komputera. Każdy komputer składa się z różnych rodzajów pamięci, w tym RAM (Random Access Memory), ROM (Read Only Memory). Pod pięciem pamięci komputerowej możemy też zaliczyć dyski twarde (HDD lub SSD) komputera.

RAM to najbardziej powszechny rodzaj pamięci, który przechowuje aktualnie wykonywane działania. Im większa ilość RAM, tym lepsza funkcjonalność komputera, ponieważ pozwala szybciej wykonywać czynności, takie jak przeglądanie Internetu czy przetwarzanie wideo. Do bardziej zaawansowanych zadań takich jak wirtualizacja, działanie wielu aplikacji naraz czy zaawansowanych gier wymagany jest bardziej zaawansowany procesor i odpowiednia ilość RAM – zwykle od minimum 8 GB do 64 GB lub więcej.

ROM to typ pamięci, który służy do przechowywania kodów sterujących na komputerze i jest stały. Kod ten jest niezmienny i będzie działał nawet, gdy komputer nie ma siły. Jest to również wygodne, jeśli użytkownik nie może przywrócić komputera do pierwotnych ustawień.

Dysk twardy – dodatkowy i istotny nośnik pamięci.

Dysk twardy to bardzo istotny nośnik pamięci w komputerze. To na nim zapisywane są docelowo wszystkie dane. Na nim instalowane są programy używane przez użytkownika. Z niego tez są uruchamiane. Dysk twardy służy/wspomaga także pamięć tymczasową – czyli jest wykorzystywany do czasowego przechowywania danych służących do działania komputera, czy używanych programów. Dlatego dysk twardy, niezależnie czy magnetyczny HDD, czy SSD, powinien szybki. Dodatkowo posiadać wystarczającą ilość miejsca na przechowywanie danych. W tej chwili niezbędne minimum na dysk systemowy to HDD 500GB. A jeśli na komputerze przechowujemy dane (np. pliki multimedialne jak filmy) niezbędny będzie dysku o pojemności kilku TB. Oczywiście, przynajmniej w przypadku dysku na system operacyjny, wskazane jest używanie szybkich dysków SSD.

Pamięć RAM – podsumowanie.

Więc jaką ilość pamięci potrzebuje komputer? To zależy od tego, jakiego rodzaju zadań będziesz wykonywać. Jeśli chcesz tylko surfować po Internecie lub tworzyć dokumenty, wystarczy zwykle 4 GB RAM. Jeśli będziesz wykonywać bardziej zaawansowane zadania, takie jak tworzenie stron internetowych czy edycja obrazu, najlepiej sprawdzi się 8-16 GB RAM. A dla profesjonalnych graczy, którzy korzystają z wielu aplikacji i potrzebują znacznie wyższej wydajności, procesor wymaga minimum 64 GB RAM lub więcej.

Warto również, na koniec, wspomnieć, że tak samo jak wielkość kości pamięci, ważna jest też ich szybkość. W zależności od używanego procesora i chipsetu możemy więc używać kości DDR3 (starsze komputery), DDR4 lub DDR5. W przypadku laptopów kości SO-DIMM. Najważniejszymi cechami, którymi powinniśmy się kierować przy wyborze pamięci jest ich jak najwyższe traktowanie (częstotliwość) pamięci – minimum 2100MHz, oraz tzw. opóźnienie CL (ta wartość powinna być z kolei jak najniższa).

Komentarze zostały wyłączone.