wifi

Jak poprawić działanie wifi w budynku (domu czy biurze)

Na pewno wielu z nas, w większej czy mniejszej skali, zetknęło się z problemem złego działania sieci WiFi w budynku. Duże domy i biura mają tendencję do zakłócania sygnału, który jest istotny dla dobrego łącza. Więc jak możemy poprawić działanie sieci WiFi w naszym domu, biurze lub innym budynku? Istnieje wiele sposobów, aby to osiągnąć, oto główne z nich.

1. Powielaj swoją sieć

Po pierwsze, prawdopodobnie najważniejszym sposobem jest użycie urządzeń zwanych repeaterami lub przedłużaczami zasięgu. To urządzenia, które przyczyniają się do poprawienia i przedłużenia działania sieci – przekaźniki sygnału. Z jednej strony są powiązane z nadajnikiem, a z drugiej strony, łączą się z tymi urządzeniami, które mają być podłączone do sieci. Umożliwiają one lepszą obsługę sieci wifi w całym budynku.

Trochę nowszym rozwiązaniem jest technologia Mesh. Sieć WiFi jest w niej również poszerzana przez zewnętrzne urządzenia, ale, w przeciwieństwie do zastosowania oddzielnych repeaterów, korzystamy ciągle z tej samej sieci (urządzenia nie musza się przełączać do sieci potomnej).

2. Zmień kanał, na mniej używany

Drugim istotnym rozwiązaniem w poprawieniu działania WiFi w budynku jest zmiana kanału sieci. Jeśli wielu użytkowników w okolicy używa tego samego kanału, oczekuj się zakłóceń i możliwej obniżki szybkości połączenia. W temacie pełnego doświadczenia warto skonfigurować router t sobie używać jeden z większych szerokości kanałów.

3. Częstotliwość WiFi też ma znaczenie

Również dopasowanie częstotliwości do określonych urządzeń może pomóc w poprawieniu działania sieci. Wi-Fi jest dostępny w różnych częstotliwościach – 2,4GHz i 5 GHz. 2,4GHz zapewnia szerszy zasięg, ale jest bardziej podatny na zakłócenia z zagracenia w wielu obszarach. Oznacza to, że jeśli próbujesz połączyć się z siecią w zatłoczonym mieście, lepiej będzie użyć 5 GHz, aby uniknąć połączeń słabych lub przerwań. Uzyskasz w ten sposób lepszą wydajność sieci.

4. Zewnętrzna antena to nie tylko ostateczność

Na koniec, użycie osłon przed promieniami WiFi lub anteny zewnętrznej może również pomóc w poprawieniu działania sieci w budynku. Niemal wszystkie obecnie stosowane routery WiFi, jeśli nie ma odpowiedniego zachowania odległości, mogą mieć problemy z zakłóceniami. Zastosowanie osłony przed częstotliwościami i anteny zewnętrznej znacznie zwiększy zasięg sieci WiFi wewnątrz budynku.

Podsumowując, poprawienie działania sieci wifi w budynku jest możliwe. Zastosowanie całego pakietu środków – od użycia repeaterów lub przedłużaczy zasięgu po zastosowanie osłony przed częstotliwościami, zapewni lepszy zasięg, wyższy poziom szybkości i mniej problemów z zakłóceniami w naszym budynku.

Komentarze zostały wyłączone.