dysk-ssd

Dyski ssd – w czym są lepsze od tradycyjnych dysków twardych?

Dyski SSD to nowoczesny, szybki i wysoce wytrzymały nośnik danych wykorzystywany w urządzeniach elektronicznych. Napędy półprzewodnikowe SSD (Solid-State Drive) są znakomitą alternatywą dla tradycyjnych dysków twardych, a oferują wiele korzyści, których nie posiadają tradycyjne nośniki danych.

Dyski SSD mają mniejszą objętość (w chwili obecnej największe są dyski SSD 8TB). Są za to wiele lżejsze od tradycyjnych dysków twardych HDD. Są one też znacznie bardziej wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Wytrzymują wysokie zamiany temperatur oraz wstrząsy. Zapewniają, tym samym, wyższy poziom bezpieczeństwa i trwałości informacji zapisanej na dysku.

Dyski SSD oferują szybsze przesyłanie danych niż tradycyjne, magnetyczne, dyski twarde. Wszelkie procesy na, wyposażonym w nie komputerze, wykonają są dużo szybciej. Szybkość, zauważalna szczególnie wtedy, kiedy komputer jest wykorzystywany do przetwarzania dużej ilości danych. Choć i przy zwykłym  starcie systemu Microsoft Windows 10 widzimy kolosalną różnicę w czasie startu komputera. Dyski SSD są energooszczędne oraz nie wydzielają dużo ciepła w porównaniu do dysków twardych.

Dyski SSD są idealnym narzędziem w określonych sytuacjach. Jeśli potrzebujemy szybkiej pracy, wydajności i bezpieczeństwa to jest to wybór dla nas. Mają one jednak swoje ograniczenia. Największa – to cena. Ceny SSD są wyższe od tradycyjnych odpowiedników. Niższa pojemność niż dla dysku HDD również działa na niekorzyść, choć to akurat nie dla każdego będzie problemem. Dyski SDD o pojemości 1TB (WD Blue SA510 1TB, Crucial BX500 1TB czy, droższy, Samsung 870 Evo 1TB) jest już w całkiem przyzwoitej cenie, a w zupełności wystarczą na potrzeby komputera domowego czy biurowego.

Komentarze zostały wyłączone.