laptop

Na co zwrócić uwagę kupując laptopa

Kupując laptopa warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów.

Procesor, główna jednostka nowego komputera

Przede wszystkim należy wybrać procesor pozwalający na szybkie i sprawne korzystanie z komputera. Od wielu lat najpopularniejszym wyborem jest Intel Core. Procesor jest tu najbardziej istotnym wyborem, ponieważ jest to część której raczej nie wymienimy lub ulepszymy (jak w przypadku pamięci czy dysku hdd/sdd). Oczywiście im wyżej tym lepiej więc celujmy w Intel Core i9, lub przynamniej Core i7.

Wielkość matrycy, znaczący wpływ na ciężar laptopa

Drugim istotnym parametrem, na jaki należy zwrócić uwagę przy wyborze laptopa to jego wielkość (ciężar) i matryca (rozmiar ekranu). Najczęściej wybieranym przez kupujących jest matryca o rozmiarze 14- 15 cali i rozdzielczości min.1920X1080 pikseli. Jest to najbardziej uniwersalny wybór – wielkość matrycy zapewni swobodną pracę czy oglądanie filmów. Jednocześnie laptop nie jest na tyle ciężki, że dyskomfortem będzie przemieszczanie się z nim. Na rynku dostępne są także laptopy z większą matrycą. W takim przypadku należy liczyć się z faktem, że takie laptop będzie cięższy. Jeśli więc szukamy laptopa mobilnego – wybieramy matrycę 13’’ (najlżejszy i najmniejsza waga). Do prac biurowych, kiedy laptop w większości leży na biurku i nie jest przenoszony, możemy wybrać laptopa z większą matrycą.

Pamięć RAM. Im więcej, tym lepiej?

Następnym podzespołem istotnym przy codziennej pracy jest pamięć komputera.  Decydując się na zakup nowego laptopa warto więc także sprawdzić typ i ilość pamięci RAM. Standardowo są to 2 do 4 GB. Istotną informacją jest też ilość wolnych slotów pozwalających powiększyć ilość pamięci do 8GB czy, opcjonalnie, jeszcze więcej.

Dysk twardy, hdd czy sdd?

Na uwagę zasługuje także wielkość i szybkość dysku twardego. Standardowo jest to dysk magnetyczny HDD o szybkości 5400 do 7200 obrotów na minutę. Można jednak zdecydować się na dysk SSD, który dzięki szybszej prędkości jest o wiele bardziej wydajny i znacznie przyśpiesza pracę komputera. Dyski SDD produkowane są w technologii podobnej do pamięci/karty typu FlashDrive. Dzięki temu są znacznie lżejsze, co automatycznie znacznie obniża wagę komputera przenośnego.

Istotnym faktem jest to, że, w przypadku chwilowego braku funduszy, zawsze możemy kupić komputer z dyskiem hdd i za jakiś czas wymienić ten dysk na dysk SSD.

Bateria to długość naszej pracy.

Ważną rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru laptopa jest także pojemność i rodzaj zastosowanej w komputerze baterii. Ten czynnik jest istotny dla długości pracy, używania, laptopa. Im większa pojemność baterii tym dłuższa praca, więcej filmów możemy obejrzeć bez potrzeby podłączenia komputera do prądu.

Kupując laptopa należy zwrócić uwagę na procesor, parametry pamięci RAM, wielkość i typ matrycy, ilość i szybkość dysku, długość gwarancji (ta może być krótsza – ok. 1 rok, lub dłuższa – nawet do 3 lat), pojemność baterii. Wszystkie te rzeczy decydują o szybkości i wydajności komputera, dlatego ich dokładne sprawdzenie jest bardzo ważne. Przed jakąkolwiek decyzją o zakupie warto więc porównać dostępne na rynku modele, oraz aktualne promocje. Będziemy mieć pewność, że zakupiony laptop będzie zadowalający w użytkowaniu i najkorzystniejszy cenowo.

Komentarze zostały wyłączone.